Egzamin gimnazjalny 2016

Egzamin gimnazjalny obejmuje wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych. Egzamin ma formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż egzaminu nie można nie zdać.

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z języka obcego nowożytnego. Trwa on trzy dni 18-20.04.2019 r. Egzamin rozpoczął się w poniedziałek, 18 kwietnia o godz. 9. Trzecioklasiści odpowiedzieli wówczas na pytania z historii i wiedzy o społeczeństwie. O godzinie 11 przystąpili do sprawdzianu z języka polskiego. Od wyników egzaminu gimnazjalnego w dużej mierze zależeć będzie, czy trafią do wymarzonej szkoły średniej.

Prace egzaminacyjne sprawdzają wykwalifikowani egzaminatorzy według jednolitych kryteriów. Po sprawdzeniu prac ustala się wyniki egzaminacyjne w następujących sześciu zakresach:

  • język polski
  • historia i wiedza o społeczeństwie
  • matematyka
  • przedmioty przyrodnicze
  • język obcy nowożytny na poziomie podstawowym
  • język obcy nowożytny na poziomie rozszerzonym.
  • Każdy zdający otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach swojego egzaminu.

Dla każdego z powyższych zakresów będą podane dwie liczby: wynik procentowy oraz wynik centylowy.

  • Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które zdający zdobył za zadania mierzące wiadomości i umiejętności z danego zakresu. Na przykład jeśli zdający za zadania matematyczne zdobył 23 punkty spośród 30 możliwych do zdobycia, to uzyska wynik procentowy równy 77
  • Wynik centylowy to odsetek liczby gimnazjalistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego zakresu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Na przykład zdający, którego wynik centylowy w zakresie matematyki wynosi 85, dowie się, że 85% wszystkich gimnazjalistów uzyskało za zadania matematyczne wynik taki sam jak on lub niższy, a 15% gimnazjalistów uzyskało wynik wyższy.

Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) i Okręgowej Komisji  Egzaminacyjnej (OKE) pojawiły się już arkusze egzaminacyjne wraz z prawidłowymi odpowiedziami:

http://www.oke.poznan.pl/cms,4326,arkusze_egzaminu_gimnazjalnego_sesja_2...

 

 

Typ placówki: