Wycieczka do Warszawy VIII B i III C gim

W dniach 10.09.2018 - 13.09.2018 uczniowie klas VIII B SP i III C gim przebywali na wycieczce w stolicy. Wycieczka została zorganizowana przez wychowawców tych klas - Panią Martę Zientek i Pana Waldemara Pukaluka. Ponadto, opiekę nad uczniami sprawowała Pani Anna Opryszak. Uczniowie i ich opiekunowie mieszkali w ścisłym centrum Starówki, w Europejskim Domu Spotkań Młodzieży przy ul. Długiej. 

Głównym celem czterodniowej wycieczki do Warszawy było nie tylko zaznajomienie się uczniów z historycznymi miejscami stolicy, związanymi z dążeniem i walkami narodu polskiego o odzyskanie niepodległości ale również spotkanie ze świadkiem historii i Jej relacją autobiograficzną, ściśle związaną z walką warszawiaków w gorących dniach sieronia i września 1944 r. w Powstaniu Warszawskim. 

Pierwszy dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Starego Miasta oraz nauce poruszania się komunikacją miejską miasta stołecznego Warszawy, a w szczególności - metrem. Uczniowie mieli okazję korzystać w pełni z dwóch nitek stołecznego metra - M1 i M2 oraz zapoznać się z rozmieszczeniem poszczególnych dzielnic Warszawy, dzięki planom miasta umieszczonym na poszczególnych stacjach metra. Drugi dzień upłynął na zwiedzaniu Centrum Nauki Kopernik i aktywnym udziale uczniów ZS nr 1 w Nowym Miasteczku w sekcjach eksperymentalno-naukowych CNK. Następnie wieczorem odbyło się długo wyczekiwane spotkanie ze świadkiem historii wojennej Warszawy, uczestniczką Powstania Warszawskiego - Panią Barbarą Lewandowską. Ponad 2-godzinne spotkanie było okazją do wysłuchania autobiograficznej i faktograficznej relacji z 63 dni walk Powstańców oraz do zadawania Pani Barbarze Lewandowskiej szerokiej gamy pytań. Spotkanie to dostarczyło organizatorom i uczestnikom wielu momentów wzruszeń i głębokich emocji. Trzeci dzień wycieczki był okazją do zwiedzania Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie wraz z pobliskim kompleksem ogrodów królewskich. Dzięki programowi 'Kultura Dostępna' realizowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczniowie obu klas mieli szansę na udział w 2 godzinnych, bezpłatnych warsztatach historycznych dla młodzieży, zatytułowanych "Na sarmackim dworze". Dzięki warsztatom przenieśli się myślami w przeszłość i zagłebili tajniki dawnej historii Polski, związanej z Muzeum Pałacem w Wilanowie. Natomiast wieczorem uczniowie zwiedzali stałą wystawę Muzeum POLIN na warszawskim Muranowie. Ostatni dzień wycieczki był dniem przeznaczonym na zwiedzanie Łazienek Królewskich - zespołu pałacowo-ogrodowego, założonego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak przystało na historyczno-patriotyczny wymiar tego miejsca, zwiedzanie miało miejsce w czwartek, w nawiązaniu do słynnych obiadów czwartkowych. Następnie, po południu uczestnicy wycieczki przenieśli się w zupełnie inny wymiar historyczny naszej Ojczyzny. Mieli okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz aktywnie uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. "Śladami batalionów 'Zośka' i 'Parasol' ". Podążając śladami bohaterów Szarych Szeregów i grup szturmowych, należących do elitarnego batalionu 'Parasol' , byli świadkami ich losów podczas walk na Woli, Czerniakowie i Starym Mieście. Na koniec zwiedzania, przeszli, w ramach zaaranżowanej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego, kanałami, wspominając znanych i bezimiennych poległych bohaterów Powstania - żołnierzy Armii Krajowej i cywilów miasta Warszawy. 

Czterodniowa wycieczka do Warszawy obok walorów edukacyjnych była również świetną okazją do integracji dwóch, różniących się wiekowo, grup klasowych na początku nowego roku szkolnego 2018/2019.