Szkoła ponadgimnazjalna

To MY na 100 lat Niepodległości Polski

Po uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja 2018 r. uczniowie, nauczyciel i dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku wraz z panią burmistrz Danutą Wojtasik oraz przedstawicielami Urzędu Miasta w Nowym Miasteczku zapozowali wspólnie do pamiątkowego zdjęcia. Fotografie „ORŁA” z okna szkoły i z drona Bartka Dynaka zostały ułożone przez p. Beatę Ratajczak w pamiątkowy collage z okazji  100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Piwnica pod Ratuszem... patriotycznie i gościnnie...

Podczas gminnych uroczystości z okazji 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI  zajrzeliśmy również do Piwnicy pod Ratuszem w Nowym Miasteczku. Goście mogli obejrzeć wystawy przygotowane na tę okazję, posłuchać pieśni patriotycznych, poczytać prace przygotowane przez uczniów z ZS nr 1 m.in. listy i wzruszające wywiady, z tymi, którzy przybyli tu wiele lat temu i pokochali nasze miasteczko oraz okolice. Wszyscy goście wpisywali się do księgi pamiątkowej, więc ślad po tych spotkaniach pozostanie na zawsze... Cieszymy się, że są wśród uczniów naszej szkoły tacy, którzy bardzo chętnie włączyli się do pomocy, dziękujemy więc Mateuszowi, uczniowi kl. 3 c gimnazjum, który tego pięknego dnia pełnił dyżur, zapraszał gości i reprezentował społeczność uczniowską właśnie w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Nowego Miasteczka.

                                          

                                                                                                                                                                            M.Wysoczańska

"Ojczyzna to..."

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy i Miasta Nowe Miasteczko na wystawę prac związanych z konkursem "Ojczyzna to...".

Ekspozycja znajduje się  w Gminnym Ośrodku Kultury.

Autorami prac są uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku.

 

Organizatorzy konkursu

Familiada

Familiada

Zdjęcia: B.Lisowska i BG

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 11 października tego roku z odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W pierwszej części uczniowie klas mundurowych otrzymali z rąk Dyrektora Jacka Zawiślaka nominacje na kolejne stopnie kadeckie. W ramach części artystycznej Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował Szkolną Familiadę. Do zabawy zaproszono dwie grupy: nauczycieli oraz uczniów. Organizatorzy przygotowali 6 pytań dotyczących życia szkolnego. Rywalizacja była zacięta i dopiero ostatnie pytanie było tym rozstrzygającym. Choć pytania układali uczniowie naszej szkoły, to lepszymi znawcami w tej dziedzinie okazali się nauczyciele. Podczas zabawy wystąpiła grupa dziewcząt z zespołu Fleks działającego pod opieką pani Joanny Bator w Domu Kultury w Nowym Miasteczku. Teleturniej przebiegał w wesołej i przyjemnej atmosferze, o czym świadczą uśmiechy na twarzach zarówno widzów jak i samych uczestników uwiecznione na zdjęciach.

Ag. Śliwińska

Zdjęcia: B.Lisowska i BG

Harmonogram zajęć dodatkowych

Treść: 
W załączniku znajduje się harmonogram zajęć rozwijających wiedzę i umiejętności uczniów oraz ich zainteresowania w roku szkolnym 2018/2019.  

26 września Europejski Dzień Języków

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków. Przygotowali szeroką gamę ciekawych projektów językowych, rebusów i zagadek kulturowych i zróżnicowanych językowo prac własnych. Pod czujnym okiem swoich opiekunów: Pani Marty Zientek, Pani Klaudii Olejarz, Pani Justyny Ugolik, Pani Lidii Harciarek oraz Pana Waldemara Pukaluka wykazali się kreatywnością i otwwartością na chęć uczenia się języków europejskich a także zainteresowaniem kulturami różnych europejskich krajów. Pomysłodawczynią organizacji Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole w roku szkolnym 2018/2019 była Pani Marta Zientek. 

Europejski Dzień Języków obchodzony jest na całym świecie 26 września. EDJ został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy – organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. W przygotowanie obchodów zaangażowane są liczne instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze kultury i nauki języków, uniwersytety, a także szkoły. Od czasu jego ustanowienia w roku 2001, który ogłoszono Europejskim Rokiem Języków, Europejski Dzień Języków obchodzony jest co roku w drugiej połowie września.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.

Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2018” odbyła się w dniach 21– 23 września pod hasłem „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ” – było to już dwudzieste piąte jubileuszowe sprzątanie naszej planety.

W związku z tym w dniu 21 września, w piątek, na trzeciej godzinie lekcyjnej odbyło się sprzątanie terenów przyszkolnych oraz lasku szkolnego, a także terenu wokół bloków mieszkalnych i osiedla domków jednorodzinnych, przez klasy IV – VIII SP oraz III G. Klasy I - III LO sprzątały teren wokół szkoły na Placu Strzeleckim.

   Zgodnie z tegorocznym hasłem akcji uczniowie nie tylko zbierali śmieci, ale również segregowali je wrzucając do odpowiednio oznaczonych kolorami worków.

CELE TEGOROCZNEJ AKCJI TO: 

  • zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału,
  • lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody,
  • promowanie efektywnej segregacji,
  • zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska.

My też możemy pomóc naszej planecie!

E. Hoffmann

„Sprzątanie świata - Polska"-2018

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.

Gazetka Samorządu Uczniowskiego "Głos Rolniczaka"

Uwaga!!! Już jest! Nowa gazetka SU szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniowie LO dzielą się pomysłami na skuteczne zgłębianie wiedzy po wakacjach, dają rady przyszłorocznym maturzystom oraz odrabiają krótką lekcję historii ... Zapraszamy do czytania! Opiekunem uczniowskiej redakcji "Głosu Rolniczaka" jest jak zawsze Pani Marta Zientek

Wycieczka do Warszawy VIII B i III C gim

W dniach 10.09.2018 - 13.09.2018 uczniowie klas VIII B SP i III C gim przebywali na wycieczce w stolicy. Wycieczka została zorganizowana przez wychowawców tych klas - Panią Martę Zientek i Pana Waldemara Pukaluka. Ponadto, opiekę nad uczniami sprawowała Pani Anna Opryszak. Uczniowie i ich opiekunowie mieszkali w ścisłym centrum Starówki, w Europejskim Domu Spotkań Młodzieży przy ul. Długiej. 

Głównym celem czterodniowej wycieczki do Warszawy było nie tylko zaznajomienie się uczniów z historycznymi miejscami stolicy, związanymi z dążeniem i walkami narodu polskiego o odzyskanie niepodległości ale również spotkanie ze świadkiem historii i Jej relacją autobiograficzną, ściśle związaną z walką warszawiaków w gorących dniach sieronia i września 1944 r. w Powstaniu Warszawskim. 

Pierwszy dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Starego Miasta oraz nauce poruszania się komunikacją miejską miasta stołecznego Warszawy, a w szczególności - metrem. Uczniowie mieli okazję korzystać w pełni z dwóch nitek stołecznego metra - M1 i M2 oraz zapoznać się z rozmieszczeniem poszczególnych dzielnic Warszawy, dzięki planom miasta umieszczonym na poszczególnych stacjach metra. Drugi dzień upłynął na zwiedzaniu Centrum Nauki Kopernik i aktywnym udziale uczniów ZS nr 1 w Nowym Miasteczku w sekcjach eksperymentalno-naukowych CNK. Następnie wieczorem odbyło się długo wyczekiwane spotkanie ze świadkiem historii wojennej Warszawy, uczestniczką Powstania Warszawskiego - Panią Barbarą Lewandowską. Ponad 2-godzinne spotkanie było okazją do wysłuchania autobiograficznej i faktograficznej relacji z 63 dni walk Powstańców oraz do zadawania Pani Barbarze Lewandowskiej szerokiej gamy pytań. Spotkanie to dostarczyło organizatorom i uczestnikom wielu momentów wzruszeń i głębokich emocji. Trzeci dzień wycieczki był okazją do zwiedzania Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie wraz z pobliskim kompleksem ogrodów królewskich. Dzięki programowi 'Kultura Dostępna' realizowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczniowie obu klas mieli szansę na udział w 2 godzinnych, bezpłatnych warsztatach historycznych dla młodzieży, zatytułowanych "Na sarmackim dworze". Dzięki warsztatom przenieśli się myślami w przeszłość i zagłebili tajniki dawnej historii Polski, związanej z Muzeum Pałacem w Wilanowie. Natomiast wieczorem uczniowie zwiedzali stałą wystawę Muzeum POLIN na warszawskim Muranowie. Ostatni dzień wycieczki był dniem przeznaczonym na zwiedzanie Łazienek Królewskich - zespołu pałacowo-ogrodowego, założonego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak przystało na historyczno-patriotyczny wymiar tego miejsca, zwiedzanie miało miejsce w czwartek, w nawiązaniu do słynnych obiadów czwartkowych. Następnie, po południu uczestnicy wycieczki przenieśli się w zupełnie inny wymiar historyczny naszej Ojczyzny. Mieli okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz aktywnie uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. "Śladami batalionów 'Zośka' i 'Parasol' ". Podążając śladami bohaterów Szarych Szeregów i grup szturmowych, należących do elitarnego batalionu 'Parasol' , byli świadkami ich losów podczas walk na Woli, Czerniakowie i Starym Mieście. Na koniec zwiedzania, przeszli, w ramach zaaranżowanej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego, kanałami, wspominając znanych i bezimiennych poległych bohaterów Powstania - żołnierzy Armii Krajowej i cywilów miasta Warszawy. 

Czterodniowa wycieczka do Warszawy obok walorów edukacyjnych była również świetną okazją do integracji dwóch, różniących się wiekowo, grup klasowych na początku nowego roku szkolnego 2018/2019.

 

Innowacyjny Projekt Edukacyjny 'Będę Kim Zechcę'

W naszej szkole realizowana jest wśród ósmoklasistów innowacja organizacyjno-metodyczna pt. 'Będę Kim Zechcę'. Autorką innowacji i jej realizatorką w roku szkolnym 2018 / 2019 jest Pani Marta Zientek. Celami szczegółowymi wprowadzanej innowacji są: wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii, kształtowanie mądrych i odpowiedzialnych postaw życiowych w zakresie podejmowania przyszłych decyzji pracowniczych i finansowych oraz zaznajomienie uczniów z podstawową, praktyczną wiedzą w takich obszarach ekonomicznych jak prowadzenie mikroprzedsiębiorstwa, start-upu czy też większej działalności gospodarczej. 

Innowacyjny Projekt ENGLISH ESCAPE ROOM u ÓSMOKLASISTÓW

Uczniowie i uczennice klasy 8 B od września 2018 r do czerwca 2019 r biorą udział w innowacyjnym projekcie edukacyjnym English Escape Room u Ósmoklasistów. Pomysłodawczynią i realizatorką tego projektu jest ich nauczycielka języka angielskiego - Pani Marta Zientek. Celem projektu jest skuteczna komunikacja w języku angielskim i przełamanie tzw. bariery językowej w ćwiczeniu języka mówionego. Innowacja ma na celu doskonalenie umiejętności językowych, wzmacnianie pozytywne i motywowanie w codziennej nauce własnej nad językiem angielskim wśród 18-osobowej grupy uczniów z klasy 8 B.  Innowacja wspierana jest przez dwie fundacje: Fundację ANG S.A. oraz Fundację Wspierania i Rozwoju Kreatywności. Trzymajcie kciuki za realizację tej edukacyjnej przygody ósmoklasistów. 

Wiwat niepodległość! Młodzi z VIII B w Akcji

Uczniowie klasy VIII B wraz z wychowawczynią - Panią Martą Zientek - po raz drugi włączyli się w ogólnopolski projekt edukacyjny Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Tym razem chcą być aktywni w II edycji programu CEO Młodzi w Akcji. Tegoroczna edycja została zaplanowana na bieżacy rok szkolny 2018/2019 i związana jest ściśle ze 100-leciem niepodległości Polski

Młodzi w Akcji to ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie opiekunów i opiekunek młodzieży oraz ich podopiecznych do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojej 'małej ojczyzny' i jej mieszkańców. W jesiennej edycji programu uczniowie VIII B zainspirują się do realizacji wartościowych akcji z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zastanowią się także, czym jest dla nich niepodległość dzisiaj i w jaki sposób mogą działać w imię tej wartości w swoim codziennym życiu. Jesteście zainteresowani i chcecie się przyłączyć? Wszystkich uczniów ZS nr 1 w Nowym Miasteczku wraz ze swoimi wychowawcami zapraszamy do zgłaszania się do Pani Marty Zientek - animatorki i koordynatorki kolejnej edycji CEO - Wiwat Niepodległość! Młodzi w Akcji w Nowym Miasteczku.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Strony