Szkoła ponadgimnazjalna

Ruszył maraton maturalny.

4 maja 2022 roku ruszył maraton maturalny dla tegorocznych maturzystów. Uczniowie ze wszystkich polskich szkół ponadpodstawowych pierwszego dnia po majówce rozpoczęli sprawdzian dojrzałości. Egzaminy w terminie głównym na poziomie rozszerzonym i podstawowym zakończą się 23 maja 2022 roku.

Egzamin maturalny – podobnie jak w ubiegłym roku – zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań z grudniu 2020 r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Powodem tych zmian – przypomnijmy – jest pandemia i spowodowana nią długotrwała nauka zdalna. Matura ustna z języka polskiego i z języka obcego nie jest obowiązkowa. Muszą ją zdawać uczniowie, którzy - ubiegając się o przyjęcie na uczelnię zagraniczną - zobowiązani są do przedstawienia wyników matury ustnej. Egzamin zostanie przeprowadzany 18-20 maja.

Uczniowie, którzy nie mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości w terminie głównym, mogą zrobić to później. Dodatkowe egzaminy odbędą się od 1 do 15 czerwca. Egzaminy ustne – 14 i 15 czerwca.

Wyniki matur poznamy 5 lipca. Uczniowie, którzy będą zdawali maturę w terminie poprawkowym, poznają je 9 września.

 

Typ placówki: 

Działania PCK

Opiekun Szkolnego Koła PCK przywiozła z Nowej Soli darowiznę w postaci podpasek marki Femina od Kulczyk Foundation, otrzymanej od sieci Biedronka w ramach Okresowej Koalicji.

Podpaski otrzymały wszystkie dziewczęta z klas 8a, 8b, 8c i 8d oraz z klasy 1 LO.

Za darowiznę bardzo dziękujemy... i nadal bierzemy udział w cyklicznych akcjach i konkursach PCK.

 

Zarząd PCK w Nowej Soli nie zapomniał też o najmłodszych, gdyż uczniowie klasy 1a i 1b za uczestnictwo w akcji ,,Dziel się uśmiechem'' otrzymały pamiątkowe ,,grafiki mycia zębòw''. 

 

- Codziennie myjemy ząbki!!! - zgodnym chórem oświadczyły pierwszaki.

 

Bożena Świercz

Dzień bez plecaka w LO

A tymczasem w naszym LO ... Dzień bez plecaka dobiega końca . Pomysłowość bez granic, było wszystko, rowery i rowerki, kosze wszelkiego rodzaju, walizki prezesów złote puchary, a nawet czajniczek pani wicedyrektor. Sami zobaczcie .

I Dzień Wiosny w LO

W Liceum Ogolnokszatlcacym samorząd uczniowski przy wsparciu Dyrekcji szkoły i ppor Tomasza Kuncika zorganizował ognisko integracyjne. A ponieważ pogoda i humory dopisały było to idealne zakończenie dnia pełnego wrażeń.

Zdjęcia: H. Kaczor, B.G

Typ placówki: 

Dzień bez plecaka

Idea tego święta, które zresztą ma wymiar międzynarodowy - jest bardzo prosta, na jeden dzień uczniowie zamieniają tradycyjne plecaki i tornistry na jakiekolwiek inne przedmioty, w których przechowują podręczniki, zeszyty i szkolne przybory. Oczywiście przyjście do szkoły bez plecaka nie zwalniało z zabrania wszystkich potrzebnych tego dnia  rzeczy. Jak widać na zdjęciach, pomysłów było sporo i niektórym trochę ciężko było się poruszać po szkole z niestandardowym pojemnikiem na przybory i książki.

Zdjęcia:  B.G i J. Frąckowiak

Dzień bez plecaka

Oj, działo się, działo !

Zapraszamy na fotorelację z PIERWSZEGO DNIA WIOSNY. Samorząd Uczniowski szkoły podstawowej wspólnie z opiekunką p. Agnieszką Śliwińską podjął decyzję, że to będzie dzień bez plecaka dla starszych klas, co nie znaczy, że uczniowie przyszli do szkoły bez zeszytów i książek. Trzeba przyznać, że wykazali się kreatywnością bez granic, w klasach zamiast plecaków pojawiły się kosze, fikuśne torby, wózki, chlebaki, głośniki, nocne szafki, a nawet lodówki, grill i sanki. Lekcje inne niż co dzień, nie dzwonił dzwonek. Wiosna przywołana, więc wszystkim życzymy słońca i ciepła, niech po zimie ospałej wraca energia i radość.

MG. Wysoczańska

 

Zdjęcia:  B.G i J. Frąckowiak

 

Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom. Zespół Downa związany jest z występowaniem trzeciego chromosomu w 21 parze – stąd data 21.03. A że ten chromosom ma kształt skarpetki – symbolem stała się właśnie skarpetka. Ich różnorodność i kolorowość symbolizuje tolerancję i fakt, że mimo różnic i niedopasowania można cieszyć się życiem. W Zespole Szkół nr 1 skarpetek nie do pary dziś było bardzo, bardzo dużo. Wszyscy i duzi i mali chętnie nam dziś je pokazywali.

Zdjęcia:  B.G i J. Frąckowiak

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet

„Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza.  Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.  W ten wyjątkowy dzień zostały one powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami a w klasach i na szkolnych korytarzach czuć wyjątkową atmosferę.  W tym roku nie było akademii, ale  każda klasa  świętowała to sympatyczne marcowe święto na swój sposób, a klasowe samorządy prześcigały się w pomysłach na atrakcyjny sposób spędzenia Dnia Kobiet.

Dziękujemy wszystkimi mężczyznom i chłopcom, którzy o nas pamiętali, to był piękny i ciepły dzień, dzień wypełniony dobrymi słowami i serdecznością. Cieszmy się takimi chwilami, celebrujmy je, to one sprawiają, że chcemy wspominać.
Życzmy wszystkim Kobietom, aby każdego dnia budziły się z nadzieją w sercu, bez trwogi, by odważnie patrzyły na to, co przed nimi i zawsze wierzyły w swoją moc

PCK

PCK  #na pomocUkrainie

W związku z sytuacją na Ukrainie Polski Czerwony Krzyż  uruchamia zbiórkę materiałów rzeczowych.

Więcej informacji na patatach.

 

Typ placówki: 

W Piwnicy pod Ratuszem

Wędrujemy po Nowym Miasteczku w poszukiwaniu ciekawych miejsc. Pewnego dnia trafiliśmy do Piwnicy pod Ratuszem na zaproszenie pani Henryki Chmurskiej. W takim nietypowym miejscu uczniowie klasy 4a mogli poznać fragment historii Nowego Miasteczka i samej piwniczki, z którymi zapoznała ich absolwentka naszej szkoły, obecnie stażystka, pani Agnieszka Poklepa. Zainteresowaniem uczniów cieszyła się wystawa pięknych prac plastycznych, które powstały na jednym z warsztatów prowadzonych przez panią Krystynę Betiuk oraz wystawa kronik z życia „ Rolniczaka". To nasze pierwsze spotkanie z cyklu ,,Odkrywamy- pamiętamy" i mamy nadzieję, że nie ostatnie

Brawo Stasia.

Stanisława Krężel uczennica kl. 3a LO zdobyła dziś  - 03.03.2022 r. -  II miejsce XXIX Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża na etapie rejonowym w Nowej Soli. 

Na każdym z etapów olimpiady odbywa się test z zakresu wiedzy dotyczącej promocji zdrowia, który obejmuje zagadnienia pierwszej pomocy, ekologii, promocji zdrowego stylu życia i historii Stowarzyszenia. Stasia kolejny raz wykazała się dużo wiedzą na temat problematyki prozdrowotnej.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Typ placówki: 

Światełko dla Bohatera

Dziś, kiedy zegar ratuszowy wybił godz. 14.00, na rynku w Nowym Miasteczku oddano hołd tym, dla których największą wartością była miłość do Ojczyzny i do Wolności, Bohaterom AK, Bohaterami walk o wolną Polskę. Wspólnie z 16 Dolnośląską Brygadą Obrony Terytorialnej uczniowie klas mundurowych liceum ogólnokształcącego wraz z dyrekcją, nauczycielami i mieszkańcami Nowego Miasteczka włączyli się do obchodów 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową , organizowanych przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Wśród nas był również żolnierz wojsk obrony terytorialnej ppor. Tomasz Kuncik. Po przemówieniu Dyrektora szkoły Pana Jacka Zawiślaka zapalono białe i czerwone znicze, które zostały ułożone w symboliczny Znak Polski Walczącej ,,Kotwicy". Po minucie ciszy przenieśliśmy „światełko”do Grobu Nieznanego Żołnierza. To był piękny, słoneczny dzień, pełen zadumy i refleksji, jeden z tych, które budują w nas siłę i wiarę w to, co wartościowe. Pamiętając o przeszłości, o historii, która niosła tak wiele cierpienia naszym przodkom, uczymy się, jak żyć mądrze i wybierać wartości ponadczasowe. Nasi uczniowie z dumą reprezentują szkołę i mundur, z pewnością wielu z nich zostanie żołnierzami WOT, a tym samym poniosą dalej tradycję i miłość do Polski, staną się spadkobiercami tradycji walk o wolność i niezależność państwową i osobistą.  

Rocznica powstania Armii Krajowej

80 lat temu powstała Armia Krajowa

Z pojęciem „Armia Krajowa” kojarzyć się może dzień 27 września. Tego dnia uroczyście bowiem obchodzimy w Polsce Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, święto żołnierzy AK. Faktycznie jest to data upamiętniająca dzień zawiązania pierwszej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej, podporządkowanej Rządowi RP – Służby Zwycięstwu Polski. Organizacja ta szybko uległa przekształceniu w Związek Walki Zbrojnej.

14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza Władysława Sikorskiego, Związek Walki zbrojnej stał się Armią Krajową.

Działający w jej strukturach żołnierze podziemia, są do dziś wzorem bohaterstwa, determinacji w walce o wolność i miłości do Ojczyzny.

Ta wyjątkowa data i rocznica, przypomina nam czasy II wojny światowej - czasy znaczone Akcją pod Arsenałem i Powstaniem Warszawskim.

Armia Krajowa na zawsze pozostanie na kartach polskiej historii, dlatego warto zgłębiać jej dzieje, czytać o losach jej żołnierzy, gromadzić i dbać o pamiątki po zmarłych bojownikach, odwiedzać ich groby i głośno powtarzać „ Cześć i Chwała Bohaterom” !

Mam nadzieję, że Społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku, z szacunkiem i refleksją odniesie się do tej rocznicy.

 

Z pozdrowieniem dyrektor Jacek Zawiślak

Typ placówki: 

Mikołajki w naszej szkole.

Mikołajki w naszym Zespole to dzień niezwykły i pełen radochy. Okazało się, że Mikołaj , a właściwie Mikołaje, nie zapomnieli również o nas. We wszystkich klasach pojawiły się paczki ze smakołykami, tego dnia nikt kalorii nie liczył. Przewodnicząca Rady Rodziców pani Marta Rutkowska- Wąchała wspólnie z Mikołajami odwiedziła uczniów, obdarowując słodkościami wszystkich grzecznych. A że wszyscy grzeczni byli, słodkości znikały w oka mgnieniu. Podczas lekcji rozmawialiśmy o roli św. Mikołaja, biskupa, od którego wszystko się zaczęło. Pomoc, choćby najdrobniejsza, nie musi być materialna. Możemy podzielić się dobrym słowem, serdecznością, szacunkiem, możemy obdarować kogoś przyjaźnią czy miłością. Ważne, by widzieć wokół siebie innych, którym możemy coś ofiarować.

Narodowy Program Czytelnictwa

Z przyjemnością informujemy, że nasze przedszkole otrzymało dotację w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 w wysokości 3000 zł. Za tą kwotę planujemy zakupić książeczki dla naszych przedszkolaków https://www.bn.org.pl/download/document/1632216809.jpg

Strony