Szkoła ponadgimnazjalna

Gazetka Samorządu Uczniowskiego "Głos Rolniczaka"

Uwaga!!! Już jest! Nowa gazetka SU szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniowie LO dzielą się pomysłami na skuteczne zgłębianie wiedzy po wakacjach, dają rady przyszłorocznym maturzystom oraz odrabiają krótką lekcję historii ... Zapraszamy do czytania! Opiekunem uczniowskiej redakcji "Głosu Rolniczaka" jest jak zawsze Pani Marta Zientek

Wycieczka do Warszawy VIII B i III C gim

W dniach 10.09.2018 - 13.09.2018 uczniowie klas VIII B SP i III C gim przebywali na wycieczce w stolicy. Wycieczka została zorganizowana przez wychowawców tych klas - Panią Martę Zientek i Pana Waldemara Pukaluka. Ponadto, opiekę nad uczniami sprawowała Pani Anna Opryszak. Uczniowie i ich opiekunowie mieszkali w ścisłym centrum Starówki, w Europejskim Domu Spotkań Młodzieży przy ul. Długiej. 

Głównym celem czterodniowej wycieczki do Warszawy było nie tylko zaznajomienie się uczniów z historycznymi miejscami stolicy, związanymi z dążeniem i walkami narodu polskiego o odzyskanie niepodległości ale również spotkanie ze świadkiem historii i Jej relacją autobiograficzną, ściśle związaną z walką warszawiaków w gorących dniach sieronia i września 1944 r. w Powstaniu Warszawskim. 

Pierwszy dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Starego Miasta oraz nauce poruszania się komunikacją miejską miasta stołecznego Warszawy, a w szczególności - metrem. Uczniowie mieli okazję korzystać w pełni z dwóch nitek stołecznego metra - M1 i M2 oraz zapoznać się z rozmieszczeniem poszczególnych dzielnic Warszawy, dzięki planom miasta umieszczonym na poszczególnych stacjach metra. Drugi dzień upłynął na zwiedzaniu Centrum Nauki Kopernik i aktywnym udziale uczniów ZS nr 1 w Nowym Miasteczku w sekcjach eksperymentalno-naukowych CNK. Następnie wieczorem odbyło się długo wyczekiwane spotkanie ze świadkiem historii wojennej Warszawy, uczestniczką Powstania Warszawskiego - Panią Barbarą Lewandowską. Ponad 2-godzinne spotkanie było okazją do wysłuchania autobiograficznej i faktograficznej relacji z 63 dni walk Powstańców oraz do zadawania Pani Barbarze Lewandowskiej szerokiej gamy pytań. Spotkanie to dostarczyło organizatorom i uczestnikom wielu momentów wzruszeń i głębokich emocji. Trzeci dzień wycieczki był okazją do zwiedzania Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie wraz z pobliskim kompleksem ogrodów królewskich. Dzięki programowi 'Kultura Dostępna' realizowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczniowie obu klas mieli szansę na udział w 2 godzinnych, bezpłatnych warsztatach historycznych dla młodzieży, zatytułowanych "Na sarmackim dworze". Dzięki warsztatom przenieśli się myślami w przeszłość i zagłebili tajniki dawnej historii Polski, związanej z Muzeum Pałacem w Wilanowie. Natomiast wieczorem uczniowie zwiedzali stałą wystawę Muzeum POLIN na warszawskim Muranowie. Ostatni dzień wycieczki był dniem przeznaczonym na zwiedzanie Łazienek Królewskich - zespołu pałacowo-ogrodowego, założonego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak przystało na historyczno-patriotyczny wymiar tego miejsca, zwiedzanie miało miejsce w czwartek, w nawiązaniu do słynnych obiadów czwartkowych. Następnie, po południu uczestnicy wycieczki przenieśli się w zupełnie inny wymiar historyczny naszej Ojczyzny. Mieli okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz aktywnie uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. "Śladami batalionów 'Zośka' i 'Parasol' ". Podążając śladami bohaterów Szarych Szeregów i grup szturmowych, należących do elitarnego batalionu 'Parasol' , byli świadkami ich losów podczas walk na Woli, Czerniakowie i Starym Mieście. Na koniec zwiedzania, przeszli, w ramach zaaranżowanej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego, kanałami, wspominając znanych i bezimiennych poległych bohaterów Powstania - żołnierzy Armii Krajowej i cywilów miasta Warszawy. 

Czterodniowa wycieczka do Warszawy obok walorów edukacyjnych była również świetną okazją do integracji dwóch, różniących się wiekowo, grup klasowych na początku nowego roku szkolnego 2018/2019.

 

Innowacyjny Projekt Edukacyjny 'Będę Kim Zechcę'

W naszej szkole realizowana jest wśród ósmoklasistów innowacja organizacyjno-metodyczna pt. 'Będę Kim Zechcę'. Autorką innowacji i jej realizatorką w roku szkolnym 2018 / 2019 jest Pani Marta Zientek. Celami szczegółowymi wprowadzanej innowacji są: wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii, kształtowanie mądrych i odpowiedzialnych postaw życiowych w zakresie podejmowania przyszłych decyzji pracowniczych i finansowych oraz zaznajomienie uczniów z podstawową, praktyczną wiedzą w takich obszarach ekonomicznych jak prowadzenie mikroprzedsiębiorstwa, start-upu czy też większej działalności gospodarczej. 

Innowacyjny Projekt ENGLISH ESCAPE ROOM u ÓSMOKLASISTÓW

Uczniowie i uczennice klasy 8 B od września 2018 r do czerwca 2019 r biorą udział w innowacyjnym projekcie edukacyjnym English Escape Room u Ósmoklasistów. Pomysłodawczynią i realizatorką tego projektu jest ich nauczycielka języka angielskiego - Pani Marta Zientek. Celem projektu jest skuteczna komunikacja w języku angielskim i przełamanie tzw. bariery językowej w ćwiczeniu języka mówionego. Innowacja ma na celu doskonalenie umiejętności językowych, wzmacnianie pozytywne i motywowanie w codziennej nauce własnej nad językiem angielskim wśród 18-osobowej grupy uczniów z klasy 8 B.  Innowacja wspierana jest przez dwie fundacje: Fundację ANG S.A. oraz Fundację Wspierania i Rozwoju Kreatywności. Trzymajcie kciuki za realizację tej edukacyjnej przygody ósmoklasistów. 

Wiwat niepodległość! Młodzi z VIII B w Akcji

Uczniowie klasy VIII B wraz z wychowawczynią - Panią Martą Zientek - po raz drugi włączyli się w ogólnopolski projekt edukacyjny Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Tym razem chcą być aktywni w II edycji programu CEO Młodzi w Akcji. Tegoroczna edycja została zaplanowana na bieżacy rok szkolny 2018/2019 i związana jest ściśle ze 100-leciem niepodległości Polski

Młodzi w Akcji to ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie opiekunów i opiekunek młodzieży oraz ich podopiecznych do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojej 'małej ojczyzny' i jej mieszkańców. W jesiennej edycji programu uczniowie VIII B zainspirują się do realizacji wartościowych akcji z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zastanowią się także, czym jest dla nich niepodległość dzisiaj i w jaki sposób mogą działać w imię tej wartości w swoim codziennym życiu. Jesteście zainteresowani i chcecie się przyłączyć? Wszystkich uczniów ZS nr 1 w Nowym Miasteczku wraz ze swoimi wychowawcami zapraszamy do zgłaszania się do Pani Marty Zientek - animatorki i koordynatorki kolejnej edycji CEO - Wiwat Niepodległość! Młodzi w Akcji w Nowym Miasteczku.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

   Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 3 września 2018 roku uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2018/2019, który decyzją minister edukacji - będzie obchodzony pod hasłem "Niepodległa". Wielu uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy.
    Uroczystość rozpoczęła się, jak co roku, o godzinie 8.00, Mszą Świętą w kościele parafialnym. O godzinie 9.00, odbył się apel na boisku szkolnym. Na początku wprowadzony został sztandar szkoły i odśpiewany hymn państwowy przez ucznia kl. 8a Jakuba Cisakowskiego.
    Dyrektor Szkoły – p. Jacek Zawiślak serdecznie powitał wszystkich przybyłych na ten uroczysty apel uczniów – w szczególności uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły oraz rodziców i grono pedagogiczne.Rok szkolny 2018/2019 będzie pierwszym, gdy w 8- letnich szkołach podstawowych uczyć się będzie osiem roczników. W tym roku wygaśnie gimnazjum, obecne klasy IIII to ostatni rocznik w tym wygaszanym typie szkoły.

     Po tym wystąpieniu słowa do uczniów i nauczycieli oraz rodziców skierowała Burmistrz Gminy i Miasta Pani Danuta Wojtasik, która serdecznie powitała obecnych i życzyła wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym.

Po części oficjalnej uroczystości, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

 

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018

Uroczystość zakończenia  roku szkolnego 2017/2018

Zdjęcia: B.G i B. Lisowska

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018

22 czerwca 2018 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Nowym Miasteczku spotkali się w odświętnie udekorowanej sali na uroczystości zakończenia  roku szkolnego. Jest to niezwykłe wydarzenie dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Uroczystość rozpoczęła się od uroczystego przekazania sztandaru nowemu pocztowi i złożenia przez absolwentów ślubowania. W części oficjalnej Burmistrz Gminy i Miasta Pani Danuta Wojtasik razem z zastępcą Przewodniczącego Rady Miejskiej Panią Małgorzatą Żmijowską wręczyli nagrody dla najlepszych uczniów klas 2 i 3 gimnazjum. Tradycyjnie już anonimowy sponsor ufundował nagrodę dla najlepszego ucznia klas 3, który uzyskał najlepsze wyniki w nauce i na egzaminie. W tym roku rowerem z apelu wyjechała uczennica klasy 3a Oliwia Pyżyńska.

W części artystycznej gimnazjaliści w humorystyczny, kabaretowy sposób przedstawili sceny z dziewięcioletniego szkolnego życia. Były nagany na wesoło dla nauczycieli i pracowników szkoły, zabawne scenki, podziękowania. Na koniec w górę pofrunęły birety.

THE END.

 

Laureaci konkursów

Na boisku szkolnym  odbył się apel podsumowujący cały rok pracy, na którym rozdano nagrody dla laureatów wielu konkursów. Były dyplomy, wyróżnienia oraz wiele nagród. Uczniowie chętnie uczestniczą w różnych akcjach i konkursach czego efekty były widoczne podczas apelu.

Akcja "Podaruj mi trochę światła"

Dzisiaj, 18 czerwca, wolontariat szkolny z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku otrzymał podziękowania od Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego za zorganizowanie i przesłanie używanych okularów korekcyjnych w ramach akcji "Podaruj mi trochę światła". Cieszymy się bardzo, że przesyłka dotarła i nasze okulary już w lipcu trafią do potrzebujących w Kenii.

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!

Wolontariusze wraz z opiekunami.

E. Piotrowska

Parada na medal.

W piękny sobotni poranek 9.06.2018 r. uczniowie ZS nr 1 zaskoczyli wszystkich mieszkańców Nowego Miasteczka i w barwnym korowodzie przemaszerowali ulicami miasta. Tym miłym akcentem rozpoczęliśmy Święto Rzodkiewki. Pod Urzędem Miejskim czekała na nas scena, z której serdecznie powitali nas : Burmistrz Nowego Miasteczka Pani D. Wojtasik, Dyrektor ZS nr 1 Pan J. Zawiślak, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani S. Wawrzyńczyk oraz prowadzące całą imprezę Panie A. Jatczak oraz A. Opryszak.

Nasze szkolne,,maluchy”, czyli uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, zachwycili różnorodnością swoich przebrań. Na rynku pojawiła się istna łąka, mogliśmy podziwiać biedronki, muchy, motyle i barwne kwiaty. Kl. 2a zaskoczyła nas swoim świetnym tanecznym występem. W tym roku uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści otrzymali nietypowe zadanie. Musieli przygotować scenografię i choreografię do różnorodnych utworów muzycznych, a trudność polegała na tym, że nie były to utwory popularne. Każda klasa od ponad miesiąca głowiła się nad tym, jak przygotować się do występu z wykorzystaniem muzyki klasycznej. No cóż, nie wszystkim z walcem i dziadkiem do orzechów jest po drodze... , ale jak zwykle dzieci stanęły na wysokości zadania. Przez dwie godziny scena scena zmieniała się jak w kalejdoskopie, raz polonez, walc, baletnice i tancerze, za chwilę czarownice, rybacy, upiory i wojownicy. Niesamowite dekoracje i stroje, a także jakość każdego występu świadczyły o ogromnej pracy zarówno uczniów i nauczycieli, jak i rodziców, którzy pomagali przygotować stroje i wiernie kibicowli przez cały pokaz.

Cieszymy się, że każdego roku Parada kojarzy się wszystkim z serdeczną atmosferą, radością, śmiechem, przepysznymi lodami.

No i … najważniejsze … żadnych lekcji i zadań domowych, bo materiał sobotni został opanowany bez zarzutu, oczywiście na ocenę celującą.

M.Wysoczańska

Parada 2018

Parada 2018

Zbiórka okularów w ramach akcji Okulary dla Afryki.

„Człowiek jest wart tyle, ile czyni dobrego”

 (Ali ibn abi Talib)

            11 maja 2018 r. Szkolna Grupa Młodych Wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku zakończyła zbiórkę okularów w ramach akcji Okulary dla Afryki.

Zebraliśmy łącznie 271 par okularów korekcyjnych i 146 etui. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej zbiórki.

Gorące podziękowania kierujemy do Pani Joanny Berger, opiekunki świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie z oddziałami gimnazjalnymi. Bo to dzięki jej inicjatywie młodzież zebrała 49 par okularów. Przekonaliśmy się po raz kolejny, jak wielką moc ma Facebook, bo to dzięki informacji tam zamieszczonej uczeń kożuchowskiej szkoły, Jakub Miśków,  zainteresował się naszą akcją.

Tą samą drogą do naszej zbiórki przyłączyła się Pani Małgorzata Pitrowska-Osuch, która zainicjowała akcję w Nowej Soli. Przekazała nam  dwie pełne torby okularów – dziękujemy.

 Także nasz Szkolny Caritas przekazał na naszą zbiórkę 10 par okularów.

Wymyte, wyczyszczone okulary zostały zapakowane i wysłane 25 maja do Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego w Gdyni.

Bardzo cieszy nas fakt, że w codziennym pędzie potrafimy się zatrzymać i pomyśleć o drugim człowieku. Dzięki nam wszystkim, czyjeś życie w dalekiej Kenii nabierze barw, kształtów i rozpromienieje.

Wolontariusze wraz z opiekunami: Ewą Piotrowską, Mariolą Świtą i Moniką Wolną

DZIEŃ OTWARTY ZS nr 1 w Nowym Miasteczku

DZIEŃ OTWARTY ZS nr 1 w Nowym Miasteczku.

Zdjęcia: B.G i W. Małecka

Strony