Szkoła Podstawowa

<iframe width="854" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/sjaIoI2_W5o" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Raport SzPz

Treść: 
Raport SzPz
Tags: 

Uroczyste pożegnanie klas VIII SP

Uroczyste pożegnanie klas VIII SP

Uroczyste pożegnanie klas VIII SP

Uroczyste pożegnanie klas VIII SP

Typ placówki: 

Zakończenie roku szkolnego.

Uczniowie odebrali dziś świadectwa szkolne podsumowujące rok szkolny 2018/2019 i tym samym dla nich rozpoczynają się wakacje. Przerwa od nauki będzie w tym roku rekordowo długa i potrwa 74 dni. 

    Po uroczystym pożegnaniu na szkolnym dziedzińcu, odebraniu świadectw i nagród w klasach lekcyjnych, dzieci i młodzież odpocznie podczas upragniony wakacji. Do odpoczynku, ale też zachowania bezpieczeństwa zachęcali nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół nr 1.

Typ placówki: 

Apel związany z nagrodzeniem uczniów.

Apel związany z nagrodzeniem uczniów, którzy osiągnęli wysokie noty w konkursach przedmiotowych w roku szkolnym 2018/2019

Wycieczka kl 4 a i b do Niemiec.

Wycieczka kl 4 a i b do Niemiec.

Wycieczka kl 4 a i b do Niemiec.

W piątek, 7 czerwca 2019 roku, klasy 4a i 4b odbyły wycieczkę do Parku Mużkowskiego. Jest to jeden z największych w Polsce i Niemczech parków krajobrazowych w stylu angielskim. Rozciąga się po stronie polskiej w okolicy Łęknicy, po stronie niemieckiej Bad Muskau. Uznawany jest za wybitne osiągnięcie sztuki ogrodowe i w 2004 roku został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO. Olbrzymi teren (około 700 hektarów) poprzecinany płynącą Nysą Łużycką, ścieżkami turystyki pieszej i rowerowej. Podziwialiśmy w nim bogactwo drzewostanu, pięknych stawów, licznych zabytkowych mostków, ale szczególnie zachwyciły nas piękne, pachnące ogrody różane. Po stronie niemieckiej na terenie parku znajduje się zabytkowy pałac. Warto zwiedzić to urokliwe miejsce. Następnie udaliśmy się do fabryki czekolady ,, Felicitas’’. Poznaliśmy jej historię, a po pysznej, słodkiej degustacji czekolady do picia odbyliśmy warsztaty zdobienia wyrobów czekoladowych. Potem były lody dla ochłody i chwila relaksu w ,,Małpim gaju”. Na koniec szaleństwo zakupowe w miejscowym sklepie - czekoladowy zawrót głowy. W drodze powrotnej jednak znaleźliśmy miejsce na pyszne, ruskie pierogi, a ci, którym za mało było słodyczy, wybrali naleśniki z dżemem.

M.Ś.

Typ placówki: 

Parada historyczna

Parada historyczna.

Parada historyczna

Ruszyła PARADA 1 czerwca 2019! Ty razem o tematyce historycznej. Uczniowie żwawo przeszli ze szkoły do naszego śródmieścia, powitani przez naszą Panią Burmistrz prezentowali swoje stroje z dawnych epok. Nie zabrakło uśmiechu. Radosnego entuzjazmu. Pojawili się król Hubert i królowa Zofia z klasy V , królewska para dostojnie przeszła ulicami rynku. Pojawiło się wiele postaci z historii w kolorowych strojach, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami. Pozdrawiamy także byłych uczniów naszej szkoły którzy dawniej uczestniczyli w naszych paradach.

Pierwszego czerwca DZIEŃ DZIECKA obchodziliśmy właśnie tak ! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

A. Opryszak

 

Bal 8-klasy

Bal 8-klasy.

Bal 8-klasy

Dnia 31 maja 2019 r. o godzinie 17.00 w Zajeździe Kacper odbył się pierwszy, wyjątkowy bal ósmoklasistów. Tradycją już jest w naszej szkole, że bale rozpoczynamy polonezem. Dziewczęta i chłopcy zatańczyli poloneza, którego symbolicznie rozpoczął dyrektor placówki Jacek Zawiślak. Potem przyszedł czas na wspólne zdjęcia i dobrą zabawę. Przyszli absolwenci szkoły uroczystym balem żegnają się ze szkołą. Spędzili razem osiem lat, a teraz w większości ich drogi się rozejdą.

A.Ś.

Typ placówki: 

Turniej Gigantów

Turniej Gigantów

Dzień Dziecka w Zespole Szkół nr 1w Nowym Miasteczku.

31 maja 2019 roku uczniowie Zespołu Szkół nr1 w Nowym Miasteczku wzięli udział w ,, Leśnym Dniu Dziecka” i ,, Turnieju Gigantów”. Dzieci podjęły wyzwanie i zmierzyły się z największym w Europie dmuchanym torem przeszkód. Przeżyły niesamowitą przygodę, walcząc drużynowo. Odbyły się także spotkania z leśnikami, którzy przygotowali różne niespodzianki. Dodatkową atrakcją dla starszych uczniów była możliwość spróbowania swoich sił w strzelaniu z broni pneumatycznej. Imprezę połączono ze zwiedzaniem szkoły ponadgimnazjalnej i możliwością skorzystania z obiektów sportowych przy Placu Strzeleckim. Wśród dodatkowych atrakcji było malowanie buziek, fikuśne fryzury i dmuchany zamek. Rada Rodziców ufundowała dla każdego dziecka słodki poczęstunek. To był naprawdę udany dzień.

M.Ś.

Dzień ŻÓŁWIA

23 maja, już czwarty raz w naszej szkole, obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. Jest to dzień, który ma nam przypominać o tym, jak istotna jest ochrona gatunków żółwi. Zwierzę to symbolizuję podporę nieba, wytrwałość, płodność oraz długowieczność i jest coraz częściej domowym pupilem.

Żółwiom grozi coraz większe niebezpieczeństwo i to właśnie ze strony człowieka. Łowi się je po to, by sprzedać je jako zwierzęta domowe, a w niektórych krajach żółwie mięso oraz jaja pełnią funkcje konsumpcyjne.

Od pięciu lat mamy w gabinecie biologii żółwia żółtolicego, zwanego „Frankiem”, który stał się prawdziwą, żywą, maskotką szkoły. Należy on do gatunku żółwi wodno-lądowych i ma już 12 lat. Na co dzień mieszka w akwarium, ale często chodzi po klasie między ławkami uczniów. Na początku był sensacją, teraz każdy wchodzi do gabinetu powoli, bo „Franek jest na spacerku”. W czasie przechadzki przygląda się uczniom skupionym na nauce i zadaje kłam powiedzeniu- powolny jak żółw. Na drzwiach klasy widniej tabliczka - „UWAGA – Żółw jest przy drzwiach w 2,5 sekundy. A Ty?”- kupiona na wycieczce przez uczniów SP.

Wszystkie święta, wakacje, ferie – czyli wolne- spędza poza szkołą. Uczniowie bardzo chętnie zabierają go na ten czas do siebie do domu, mają wówczas czas na dokonanie dogłębnej obserwacji. Są zachwyceni tym zmiennocieplnym zwierzęciem i żywą lekcją przyrody u siebie w domu. Już teraz w maju jest lista opiekunów wakacyjnych. Rodzice uczniów muszą wyrazić zgodę na pojawienie się zwierzęcia w ich domu. Jest też dobra próba dla dziecka, czy podoła opiece nad własnym zwierzęciem. Wszyscy opiekunowie przechodzą szkolenie, by móc samodzielnie dobrze się opiekować „Frankiem”. Najchętniej zjada on krewetki i suszone rybki. Żółw ten największą aktywność przejawiają wiosną i latem. W okresie jesiennym i zimowym częściej jest ospały i apatyczny (w środowisku naturalnym zapadają wtedy w sen zimowy). W tym czasie charakteryzują się niższą aktywnością i przyjmują mniejszą ilością pokarmu. Gdy wygrzewa się w słońcu podającym przez okno lub pod specjalną lampką, przyjmuje charakterystyczną pozycję, rozkładając szeroko odnóża przednie, a tylne do tyłu z odwróconymi podeszwami do góry.

W naszej szkole wszyscy dobrze znają żółwia ,,Franka”.

Kilka faktów, które warto wiedzieć:

- Żółwie są jajorodne.
- Są jedynymi kręgowcami na świecie, które zostały wyposażone w zewnętrzny szkielet, którego zewnętrzna część powstała z żeber i ościstych wyrostków kręgów w kostne płyty.
- Zwierzęta te mają rogowy dziób, w którym zamiast zębów (z wyjątkiem kilku wygasłych form) są ostre, rogowe listwy na krawędziach szczęki i żuchwy.
- Niektóre żółwie są mięsożerne, a inne roślinożerne. Wyróżniamy gatunki wodne i lądowe oraz wodno-lądowe.
- W Polsce występuje tylko jeden gatunek: żółw błotny. Można czasem spotkać inne, które zostały wprowadzone z innego geograficznie regionu (np. żółw stepowy).

Wycieczka do Nowej Soli

Wycieczka kl. 4 b do Nowej Soli.

Strony