Przedszkole

10 GRUDNIA Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w LO

Każdego roku 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Ustanowiony został przez ONZ w 1950 roku, upamiętniając rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dwa lata wcześniej. 10 grudnia br. uczniowie klas I i II LO aktywnie włączyli się do obchodów tego święta. SU, wspólnie z Panią Martą Zientek, zorganizował szkolny happening pt. "Walcz o swoje prawa!". Ponadto, uczniowie obejrzeli prezentację dot. MDPCz obchodzonego na całym świecie.

Mikołajki w przedszkolu

6 grudnia 2018 r. Święty Mikołaj przyniósł  dla dzieci prezenty. Przedszkolaki bardzo się cieszyły, że odwiedził je Mikołaj. Zaśpiewały dla Mikołaja piosenki i wspólnie zatańczyli. Mikołaj obdarował każde dziecko prezentem. 

Typ placówki: 

Teatrzyk

5 grudnia obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Mikołaj w wiosce Smerfów”. Przedstawienie wywołało dużo radości wśród dzieci. Smerfetka zachęcała do wspólnego tańca. Dzieci pomagały ubrać choinki w wiosce Smerfów. Dzieci doskonale się bawiły podczas występu.

Typ placówki: 

Spotkanie z lekarką

Nasze przedszkole odwiedziła Pani Justyna Kachnic, która jest lekarzem. Dzieci obejrzały prezentacje na temat „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Poznały zawód lekarza, oraz różne specjalizacje. Przedszkolaki miały okazję przebrać się za hirurgów oraz zmierzyć ciśnienie i puls. Pani  Justyna przyniosła wiele ciekawych akcesoriów związanych z zawodem lekarza. Dzieci miały okazję wcielić się w rolę pracowników służby zdrowia oraz zrobić opatrunki i zastrzyki swoim misiom. To było bardzo miłe spotkanie. 

Typ placówki: 

etwinning w I LO

Uczniowie I LO od grudnia 2018 do kwietnia 2019 na lekcjach przedsiębiorczości biorą udział w międzynarodowym projekcie wymiany szkół ETWINNING. Nasza szkoła średnia ma trzech partnerów: szkołę z pięknego miasta Setubal w Portugalii, szkołę z Zagrzebia w Chorwacji oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Oławie. Projekt realizowany jest w języku angielskim a jego tytuł to: "Feel like at home".Inicjatorką i koordynatorką projektu jest Pani Marta Zientek. Projekt dotyczy problematyki migracji we współczesnej Europie. Uczniowie wymieniają się doświadczeniami w kontaktach z emigrantami w swoich krajach. Nasza szkoła skupia się na migrantach z Ukrainy, szkoła portugalska na migrantach z Brazylii zaś szkoła chorwacka na migrantach z Albanii. Nasi uczniowie realizują szeroko pojmowaną tematykę kultury i wymiany doświadczeń na tym polu. Trzymajcie kciuki za projekt !!!

Muzyczne opowieści

Dnia 13.11.2018r. Dzieci z przedszkola uczestniczyły w „Muzycznej opowieści: O rogach, muszlach i kapryśnej szlachciance. 

Typ placówki: 

Piwnica pod Ratuszem... patriotycznie i gościnnie...

Podczas gminnych uroczystości z okazji 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI  zajrzeliśmy również do Piwnicy pod Ratuszem w Nowym Miasteczku. Goście mogli obejrzeć wystawy przygotowane na tę okazję, posłuchać pieśni patriotycznych, poczytać prace przygotowane przez uczniów z ZS nr 1 m.in. listy i wzruszające wywiady, z tymi, którzy przybyli tu wiele lat temu i pokochali nasze miasteczko oraz okolice. Wszyscy goście wpisywali się do księgi pamiątkowej, więc ślad po tych spotkaniach pozostanie na zawsze... Cieszymy się, że są wśród uczniów naszej szkoły tacy, którzy bardzo chętnie włączyli się do pomocy, dziękujemy więc Mateuszowi, uczniowi kl. 3 c gimnazjum, który tego pięknego dnia pełnił dyżur, zapraszał gości i reprezentował społeczność uczniowską właśnie w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Nowego Miasteczka.

                                          

                                                                                                                                                                            M.Wysoczańska

100 ROCZNICA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Przedszkolaki wzięły udział w uroczystych obchodach 100 rocznicy ODZYSKANUA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ. W przedszkolu dzieci poznawały symbole narodowe, śpiwały pieśni patriotyczne. Każda grupa wykonała prace plastyczne o tematyce patriotycznej. W dniu dzisiejszym tj. 09.11.2018r. wszystkie grupy przedszkolne zaśpiewały Hymn Polski na rynku Nowego Miasteczka. Pani burmistrz podziękowała dzieciom za przybycie i obdarowała słodyczami.

Typ placówki: 

"Ojczyzna to..."

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy i Miasta Nowe Miasteczko na wystawę prac związanych z konkursem "Ojczyzna to...".

Ekspozycja znajduje się  w Gminnym Ośrodku Kultury.

Autorami prac są uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku.

 

Organizatorzy konkursu

Wyjście na cmentarz

Dnia 31.10.2018 r. przedszkolaki wraz z wychowawczyniami wybrały się na spacer, na cmentarz, aby zapalić znicze na grobie Nieznanego Żołnierza oraz na opuszczonych grobach. Celem spaceru było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce o wyzwolenie naszych ziem. Pogoda była słoneczna, a więc obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami, wieńcami oraz zniczami. Święto Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych oraz odpowiedniego zachowania się w takim miejscu, jakim jest cmentarz.

Typ placówki: 

Spotkanie przedszkolaków ze sportowcem

30 października br. Nasze przedszkole gościło sportowca Przemysława Kacieja. Pan Przemek specjalizuje się w sportach walki (Muay thai, Kickboxing), jest Mistrzem Polski oraz srebrnym medalistą pucharu świata. Pan Przemek bardzo ciekawie opowiadał dzieciom o zaletach uprawiania sportu, zdrowej diecie oraz o tym, że dobry sportowiec musi również dobrze się uczyć. Zaznaczył także jak istotny wpływ ma podejmowana aktywność fizyczna na organizm każdego człowieka. Zachęcając w ten sposób dzieci do oderwania się sprzed ekranów telewizorów, komputerów i tabletów, wyjścia poza mury mieszkań i podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Dzieci mogły obejrzeć medale i wziąć do ręki pas mistrzowski. Dziękujemy Panu Przemkowi za miłe i interesujące spotkanie. Życzymy jak najwięcej sportowych sukcesów.

Typ placówki: 

Gazetka Samorządu Uczniowskiego "Głos Rolniczaka"

Uwaga!!! Już jest! Nowa gazetka SU szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniowie LO dzielą się pomysłami na skuteczne zgłębianie wiedzy po wakacjach, dają rady przyszłorocznym maturzystom oraz odrabiają krótką lekcję historii ... Zapraszamy do czytania! Opiekunem uczniowskiej redakcji "Głosu Rolniczaka" jest jak zawsze Pani Marta Zientek

Wycieczka do Warszawy VIII B i III C gim

W dniach 10.09.2018 - 13.09.2018 uczniowie klas VIII B SP i III C gim przebywali na wycieczce w stolicy. Wycieczka została zorganizowana przez wychowawców tych klas - Panią Martę Zientek i Pana Waldemara Pukaluka. Ponadto, opiekę nad uczniami sprawowała Pani Anna Opryszak. Uczniowie i ich opiekunowie mieszkali w ścisłym centrum Starówki, w Europejskim Domu Spotkań Młodzieży przy ul. Długiej. 

Głównym celem czterodniowej wycieczki do Warszawy było nie tylko zaznajomienie się uczniów z historycznymi miejscami stolicy, związanymi z dążeniem i walkami narodu polskiego o odzyskanie niepodległości ale również spotkanie ze świadkiem historii i Jej relacją autobiograficzną, ściśle związaną z walką warszawiaków w gorących dniach sieronia i września 1944 r. w Powstaniu Warszawskim. 

Pierwszy dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Starego Miasta oraz nauce poruszania się komunikacją miejską miasta stołecznego Warszawy, a w szczególności - metrem. Uczniowie mieli okazję korzystać w pełni z dwóch nitek stołecznego metra - M1 i M2 oraz zapoznać się z rozmieszczeniem poszczególnych dzielnic Warszawy, dzięki planom miasta umieszczonym na poszczególnych stacjach metra. Drugi dzień upłynął na zwiedzaniu Centrum Nauki Kopernik i aktywnym udziale uczniów ZS nr 1 w Nowym Miasteczku w sekcjach eksperymentalno-naukowych CNK. Następnie wieczorem odbyło się długo wyczekiwane spotkanie ze świadkiem historii wojennej Warszawy, uczestniczką Powstania Warszawskiego - Panią Barbarą Lewandowską. Ponad 2-godzinne spotkanie było okazją do wysłuchania autobiograficznej i faktograficznej relacji z 63 dni walk Powstańców oraz do zadawania Pani Barbarze Lewandowskiej szerokiej gamy pytań. Spotkanie to dostarczyło organizatorom i uczestnikom wielu momentów wzruszeń i głębokich emocji. Trzeci dzień wycieczki był okazją do zwiedzania Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie wraz z pobliskim kompleksem ogrodów królewskich. Dzięki programowi 'Kultura Dostępna' realizowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczniowie obu klas mieli szansę na udział w 2 godzinnych, bezpłatnych warsztatach historycznych dla młodzieży, zatytułowanych "Na sarmackim dworze". Dzięki warsztatom przenieśli się myślami w przeszłość i zagłebili tajniki dawnej historii Polski, związanej z Muzeum Pałacem w Wilanowie. Natomiast wieczorem uczniowie zwiedzali stałą wystawę Muzeum POLIN na warszawskim Muranowie. Ostatni dzień wycieczki był dniem przeznaczonym na zwiedzanie Łazienek Królewskich - zespołu pałacowo-ogrodowego, założonego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak przystało na historyczno-patriotyczny wymiar tego miejsca, zwiedzanie miało miejsce w czwartek, w nawiązaniu do słynnych obiadów czwartkowych. Następnie, po południu uczestnicy wycieczki przenieśli się w zupełnie inny wymiar historyczny naszej Ojczyzny. Mieli okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz aktywnie uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. "Śladami batalionów 'Zośka' i 'Parasol' ". Podążając śladami bohaterów Szarych Szeregów i grup szturmowych, należących do elitarnego batalionu 'Parasol' , byli świadkami ich losów podczas walk na Woli, Czerniakowie i Starym Mieście. Na koniec zwiedzania, przeszli, w ramach zaaranżowanej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego, kanałami, wspominając znanych i bezimiennych poległych bohaterów Powstania - żołnierzy Armii Krajowej i cywilów miasta Warszawy. 

Czterodniowa wycieczka do Warszawy obok walorów edukacyjnych była również świetną okazją do integracji dwóch, różniących się wiekowo, grup klasowych na początku nowego roku szkolnego 2018/2019.

 

Innowacyjny Projekt Edukacyjny 'Będę Kim Zechcę'

W naszej szkole realizowana jest wśród ósmoklasistów innowacja organizacyjno-metodyczna pt. 'Będę Kim Zechcę'. Autorką innowacji i jej realizatorką w roku szkolnym 2018 / 2019 jest Pani Marta Zientek. Celami szczegółowymi wprowadzanej innowacji są: wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii, kształtowanie mądrych i odpowiedzialnych postaw życiowych w zakresie podejmowania przyszłych decyzji pracowniczych i finansowych oraz zaznajomienie uczniów z podstawową, praktyczną wiedzą w takich obszarach ekonomicznych jak prowadzenie mikroprzedsiębiorstwa, start-upu czy też większej działalności gospodarczej. 

Innowacyjny Projekt ENGLISH ESCAPE ROOM u ÓSMOKLASISTÓW

Uczniowie i uczennice klasy 8 B od września 2018 r do czerwca 2019 r biorą udział w innowacyjnym projekcie edukacyjnym English Escape Room u Ósmoklasistów. Pomysłodawczynią i realizatorką tego projektu jest ich nauczycielka języka angielskiego - Pani Marta Zientek. Celem projektu jest skuteczna komunikacja w języku angielskim i przełamanie tzw. bariery językowej w ćwiczeniu języka mówionego. Innowacja ma na celu doskonalenie umiejętności językowych, wzmacnianie pozytywne i motywowanie w codziennej nauce własnej nad językiem angielskim wśród 18-osobowej grupy uczniów z klasy 8 B.  Innowacja wspierana jest przez dwie fundacje: Fundację ANG S.A. oraz Fundację Wspierania i Rozwoju Kreatywności. Trzymajcie kciuki za realizację tej edukacyjnej przygody ósmoklasistów. 

Strony